Українська Асоціація Жіночих Досліджень в Мистецтві (UAFRA):
Результати діяльності в 2018 році
Українська Асоціація Жіночих Досліджень в Мистецтві (UAFRA):
Громадська організація Українська Асоціація Жіночих Досліджень в Мистецтві (UAFRA) була створена Іриною Акімовою у січні 2017 року на основі досвіду міжнародних громадських організацій з розвитку гендерної рівності в мистецтві в США (де їх налічується близько 60) і в Західній Європі. UAFRA стала першою системною ланкою в підтримці жіночого мистецтва в Україні.
UAFRA вітає зростаючий естетичний, соціальний і політичний вплив жінок на громадське життя і мистецтво як один із шляхів для відновлення суспільної гармонії. Відсутність дискримінації і належні умови для розвитку жінки є невід'ємною частиною демократичних цінностей сучасного суспільства. UAFRA розглядає жіноче мистецтво як універсальну мову, яка допомагає вести широкий діалог з суспільством і сприяє професійному та творчому розвитку жінок. Мова йде не про феміністський екстремізм, а про системну підтримку жінок, що займаються мистецтвом, для того, щоб забезпечити їм рівний з чоловіками доступ до гарних виставкових і аукціонних майданчиків і можливість отримувати адекватну фінансову винагороду за створені предмети мистецтва.
UAFRA об'єднує навколо себе представників різних напрямків мистецтва (живопису, скульптури, кераміки, інсталяцій, фото і відео-арту, театру і т.д.), арт критиків, представників арт галерей і музеїв, колекціонерів, широке коло поціновувачів мистецтва.
Місія UAFRA - допомагати побудові суспільства рівних можливостей та творчої свободи через підтримку жіночого мистецтва, національного і міжнародного арт-активізму.
Цілі UAFRA:
• сприяти розширенню творчих і професійних можливостей для жінок в мистецтві, що веде до зростання соціальної інклюзивності;
• допомагати просуванню жіночого мистецтва як універсального інструменту залучення художників і громадянського суспільства до широкого діалогу про людські цінності та сталий розвиток суспільства;
• сприяти розвитку неурядових організацій, що підтримують жіноче мистецтво;
• сприяти гендерній рівності, в тому числі в галузі мистецтва, підтримуючи творчу роботу жінок.
У 2018 році UAFRA почала проект UkrainianWomen'sArtNow. До нього увійшли:
1. Організація і проведення чотирьох колективних виставок сучасного жіночого мистецтва:
• Ukrainian Contemporary Women's Art Fest2018 (Фестиваль українського сучасного жіночого мистецтва 2018) в Києві;
• Виставка фестивальних робіт у Вінниці;
• Міжнародна виставка сучасного жіночого мистецтва «Numeri esse: Ритми буття» в Києві;
• Виставка сучасного жіночого керамічного мистецтва «Подих вогню» в Києві.
2. Підтримка індивідуальних виставок членів UAFRA (три виставки) і участі жінок-художниць в колективних національних (три виставки) і міжнародних виставках і конференціях (одна виставка і конференція).
3. Створення і підтримка вебсайту UAFRA
Виставки були дуже різноманітними і спрямованими на реалізацію заявлених UAFRA цілей діяльності:
А) пропозиція жінкамхудожницям гарних виставкових майданчиків для представлення своїх робіт.
Виставки пройшли у виставковому павільйоні Інституту проблем сучасного мистецтва в Києві, в Музеї історії міста Києва і у двох недержавних галереях Галерея ХХI століття в м. Вінниці та галерея ЦеГлинаАрт в м. Києві, які користуються високою репутацією;
Б) промотування жіночого мистецтва через надання фінансової та нефінансової підтримки жінкамхудожницям.
Участь у виставках, конференціях і в публікованих арт-матеріалах (арт-каталог, арт-листівки і т д.) для всіх учасниць була безкоштовною. Крім того, учасницям виставок надавались безкоштовні промоційні послуги - розміщення їх логотипів на всіх промоційних матеріалах, що випускаються UAFRA; безкоштовна публікація статей про виставки (включаючи інформацію про окремих авторів) в засобах масової інформації. Надавалась підтримка соло-виставкам художниць та участі в міжнародних виставках і артконференціях;
В) розвиток жіночого мистецтва через забезпечення прозорої творчої конкуренції.
Колективні виставки організовувались через open-call (публічні оголошення про запланований захід із зазначенням умов для учасників), а відбірковий комітет визначав склад учасників;
Г) організація партнерської підтримки проектів UAFRA для підвищення їх ефективності
Творчі проекти з розвитку жіночого мистецтва потребують якісної оцінки фахівців і промотування в артспівтоваристві. Ось чому особлива увага приділялась пошуку гарних професійних і медійних парнерів. Професійними партнерами в проектах UAFRA були Київське відділення національної спілки художників України, Інститут проблем сучасного мистецтва, Музей історії міста Києва, Національний Музей «Київська картинна галерея», Tuzov Gallery, PinchukArtMuseum (музей Олега Пінчука), Art Bureau, Галерея NU Art та ін.
Медійними парнерами були Українські Новини, ArtsLooker, Lucky Ukraine.
UAFRA розвиває партнерські відносини з міжнародними арт-організаціями (зокрема з громадською організацією Frau-Kunst-Politic з Німеччини та International Art Alliance з Нью-Йорку, США) для промотування українського жіночого мистецтва за кордоном.
Д) просування жіночого мистецтва як універсального інструменту для діалогу художників і громадянського суспільства про людські цінності і пошуку шляхів сталого розвитку суспільства.
Головною темою творчого дослідження UAFRA з моменту зародження організації стала тема конструктивного компромісу. Вона відображає зростаючу роль жінок в суспільстві їх важливий внесок у пошук цивілізованого мирного вирішення соціальних і етичних протиріч.
Цій темі був присвячений фестиваль сучасного жіночого мистецтва. Ідеологія пошуку конструктивного компромісу, обєднуючого фундаменту і толерантності лягла в основу всіх виставок, які підтримувала UAFRA;
Е) надання широкої платформи для творчого діалогу жінок, що займаються різними напрямками мистецтва в різних регіонах країни.
У проектах UAFRA в 2018 році брало участь близько 80 жінокхудожниць з різних регіонів України та трьох зарубіжних країн (США, Німеччини та Польщі). Вони представляли живопис, інсталяції, колажі, фото і відео-арт, скульптури і кераміку;
Ж) поєднання виставкової діяльності з організацією професійних дискусій в галузі мистецтва.
В рамках Ukrainian Contemporary Women's Art Fest2018 пройшла Всеукраїнська науково-практична конференція «Жіноче мистецтво в контексті світового культурного поля», Інститутом проблем сучасного мистецтва був випущений збірник наукових праць.
Кілька слів про колективні виставки, організовані UAFRA
Ukrainian Contemporary Women's Art Fest2018 пройшов в червні-липні 2018 року за підтримки Інституту проблем сучасного мистецтва в його виставковому павільйоні в м.Києві. Це був перший в Україні фестиваль сучасного жіночого мистецтва. Його тема «Конструктивний компроміс».
Двадцять три українські художниці представили свої роботи в сфері живопису, колажу, відео та фотоарту, інсталяції, показавши різноманітність стилів, матеріалів і творчих підходів у відображенні тенденцій сучасного суспільства. Три художниці були нагороджені дипломами фестивалю. В рамках фестивалю пройшла науково-практична конференція «Жіноче мистецтво в контексті світового культурного поля» був виданий збірник наукових праць.
Фестивальну виставку «Конструктивний компроміс» у вересні 2018 року було представлено в Галереї ХХI Століття у Вінниці. До основних учасниць фестивалю приєдналися дві вінницькі художниці.
У вересніжовтні 2018 року в Музеї історії міста Києва пройшла міжнародна виставка сучасного жіночого мистецтва «Numeri Esse (Ритми буття)». У ній взяли участь чотирнадцять українських і дві зарубіжні художниці, які показали глядачеві сучасний живопис, колаж, інсталяцію та кераміку. Виставка стала справжнім філософським діалогом з глядачем про ритми природи і сучасної цивілізації, їх вплив на сучасне суспільство і пошук шляхів духовної і соціальної гармонії.
У жовтні 2018 року разом з київською галереєю ЦеГлинаАрт і ArtBureau була організована перша в Україні виставка керамічного жіночого мистецтва «Подих вогню». У ній взяли участь двадцять художниць-керамісток з семи регіонів України і Польщі, а також три художниці, які представили спец-проекти в області живопису, фотографії та художнього батику. В рамках виставки пройшла наукова дискусія «Сучасна кераміка як вид формоутворення».
За результатами цих чотирьох виставок в рамках проекту UkrainianWomen'sArtNow був випущений арт-каталог.
UAFRA надавала різну підтримку соло-виставок своїх членів і колективним виставкам, організованих партнерами, включаючи:
• підтримку участі лідера UAFRA в 8th International Exhibition of Traditional Fine Arts (8-ма міжнародна виставка традиційного мистецтва), Музей художніх колекцій (Шанхай, Китай) і в міжнародній конференції з доповіддю «Традиції та інновації в українському жіночому мистецтві»;
• організацію соло-виставки Ірини Акімової «Віддзеркалення» (Київ, Музей історії Києва);
• підтримку виставки Kievphotoweek- 2018, Human.Environment (жовтень 2018, Київ, комплекс «Торонто-Київ»);
• підтримка II Blockchain Art Hackathonміжнародного проекту, що об'єднує мистецтво і технології, який пройшов в Києві, в жовтні 2018. Ірина Акімова виступала в рамках лекційної програми для учасників артпроекту на тему «Штучний інтелект і гендерна рівність: що готує нам майбутнє?»;
• підтримка соловиставки Марини Громенко «Міксологія» (в галереї Triptych: Global Arts Workshop Київ);
• участь представників UAFRA у виставці «Відчуття свободи» до міжнародного дня Білої Стрічки, організованої міжнародною організацією White Ribbon спільно з Інститутом проблем сучасного мистецтва, (виставковий майданчик надано Верховною Радою України. Київ, листопад 2018);
• участь представників UAFRA у виставці «Відчуття свободи» до Міжнародного дня Білої Стрічки, організованою міжнародною організацією White Ribbon спільно з Інститутом проблем сучасного мистецтва, Музей Куїнджі, Маріуполь, 2018.
Створення та підтримка вебсторінки організації: в серпні 2018 року відкрилася веб-сторінка UAFRA, яка містить всю інформацію про діяльність організації, які вона проводить арт-проекти і арт-конкурси, відгуки в засобах масової інформації.
Крім веб-сторінки, інформація про діяльність UAFRA міститься на її сторінці в Facebook: https://www.facebook.com/UAFRA1/ ; а також на сторінці її основного організаційного партнера - аналітичного центру НОСЕП: http://newsep.com.ua/
Список художниць, які взяли участь в проектах UAFRA
Живопис, колаж, інсталяції:
1. Абрамова Маріанна
2. Агата Бер
3. Адкозалова Вікторія
4. Акімова Ірина
5. Андрусенко Галина
6. Бітаєва Анна
7. Булава Ірина
8. Василенко Таня
9. Ворона Ірина
10. Гельман Маріко
11. Гончаренко Мар'яна
12. Громенко Марина
13. Джураєва Олеся
14. Зіятдінова Емінегуль
15. Іванюк Олена
16. Кириченко Юлія
17. Корф-Іванюк Наталія
18. Криволап Ганна
19. Кузіна Марина
20. Лобода Людмила
21. Луговська Ганна
22. Манохіна Лілія
23. Мартиросян Марія
24. Міхно Юлія
25. Мурашкіна Ніна
26. Миколаєва Наиля
27. П'ятакова Катерина
28. Роднікофф Ірина
29. Руснак Яна
30. Рижих Олена
31. Савенко Юлія
32. Самохіна Тетяна
33. Селянко Лідія
34. Семенюта Ірина
35. Сита Катя
36. Співаковська Ліка
37. Студницька Лілія
38. Тарасенко Валерія
39. Теслюк Вікторія
40. Тітенко Оксана
41. Толедо Коріна
42. Трандафір Ната
43. Факш Діана
44. Федоренко Ірина
45. Федоришин Наталія
46. Харгрі Євгенія
47. Худякова Анастасія
48. Чавага Лілія
49. Чепелик Оксана
50. Черевань Тетяна
51. Шимко Таня
52. Штепура Олена
53. Щербина Поліна
54. Яценко Надія
Кераміка:
1. Береженко Марта
2. Береза Тамара
3. Борисенко Наталія
4. Гандіш Марина
5. Гібаленко Світлана
6. Гураль Ореста
7. Давиденко Людмила
8. Дворак-Галік Олеся
9. Друль Ганна
10. Ісупова Неллі
11. Калініна Катерина
12. Корн Беата
13. Лебедкіна Олександра
14. Літічевская Марія
15. Марко Ірина
16. Миронова Яніна
17. Отряжа Надія
18. Падун Леся
19. Пильник Ольга
20. Попова Ната
21. Святун-Павлишин Тетяна
22. Човган Тетяна
23. Ярошевич Уляна
Партнери UAFRA
«Аналітичний центр« Нова соціальна і економічна політика » (НоСЕП)
Інститут проблем сучасного мистецтва НАМ України
Київська організація Національної спілки художників України (КОНСХУ)
Frau.Kunst.Politik, Мюнхен, Німеччина
Art Bureau
Lucky Ukraine
PinchukArtMuseum (музей Олега Пінчука)
Kiev Photo Week
Українські Новини
ArtsLooker
8 канал
In-Art
Посилання в пресі на проекти UAFRA
• http://artslooker.com/irina-akimova-kitayci-buli-zdivovani-shcho-v-nas-buli-ta-isnuyut-sohodni-khudozhnitsi-viznani-na-mizhnarodnomu-rivni/ Ірина Акімова: Китайці були здивовані, що в нас були та існують сьогодні художниці, визнані на міжнародному рівні
• http://www.shart.org/English/news1.aspx?class=4&Class_id=22&Class_page=770 The 8th International Exhibition of Traditional Fine Arts opened
• https://artslooker.com/ukrainski-khudozhnici-prodemonstruyut-mistetstvo-kompromisu/ Українські художніці продемонструють «Мистецтво компромісу»
• https://artslooker.com/v-instituti-problem-suchasnogo-mistectva-vidbuvsia-pershii-v-ukraini-ucwaf/ В Інстітуті проблем сучасного мистецтва відбувся перший в Україні UCWAF
• http://artukraine.com.ua/n/u-kiyevi-proyshov-pershiy-ukrainskiy-festival-suchasnogo-zhinochogo-mistectva/#.W72-kXszbIV У Києві пройшов Перший український фестиваль сучасного жіночого мистецтва
• https://roundme.com/tour/283580/view/883923/3D виставки в Інституті проблем сучасного мистецтва
• https://lorna-l.livejournal.com/1290162.html
• https://vintera.com.ua/gist-nd-31-08-2018-iryna-akimova-2/ Гість НД 31.08.2018. Ірина Акімова
• https://artslooker.com/u-vinnici-vidkrilas-druga-vistavka-proektu-ukrainian-contemporary-women-s-art-fest-2018/ У Вінниці відкрілась друга виставка проекту Ukrainian Contemporary Women's Art Fest 2018.
• https://www.youtube.com/watch?v=rpTF0yFzvW0&feature=youtu.be Contemporary Women's Art Exhibition in Kyiv to Share Stories about Human Existence
• http://podrobnosti.ua/2261172-v-muzee-istorii-kieva-otkrylas-vystavka-ritmy-bytija.html У музеї історії Києва відкрилася виставка "Ритми буття"
• https://ukranews.com/news/585694-v-muzee-ystoryy-kyeva-otkrylas-vystavka-rytmy-bytyya У Музеї історії Києва відкрилася виставка "Ритми буття"
• http://luckyukraine.in.ua/2018/09/24/numeri-esse/ Виставка Numeri Esse: Ритми буття
• https://youtu.be/rpTF0yFzvW0https://roundme.com/tour/283580/view/883923/ - 3D виставки в Інституті проблем сучасного мистецтва
• https://persona.top/2018/07/30/irina-akimova-mechtaju-o-vystavke-v-vene-v-muzee-albertina-ili-leopolda/
• https://www.phillips.com/detail/IRYNA-AKIMOVA/UK010818/191
• UA: Радіо Культура: http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html ...
• ArtsLooker: https://artlooker.com.ua/uafra-prezentuvala-noviy-proekt-vikna/?fbclid=IwAR2y_8OxVX08fj7aHTak6SCMZTwuETNc6FWwm4q0uqeBtnKS6QPVFOOtZlc
• Дзеркало тижня: https://zn.ua/CULTURE/v-kieve-otkrylas-vystavka-sovremennogo-zhenskogo-iskusstva-fotoreportazh-309511_.html